Elīna Garanča

ELĪNA GARANČA Mezzosopran

Elīna Garanča przyszła na świat w rodzinie muzyków w Rydze, na Łotwie. Studiowała u swojej matki w Łotewskiej Akademii Muzycznej. W 1999 roku wygrała konkurs im. Mirjam Helin, a w 2001 została finalistką BBC Cardiff Singer of the World.

Karierę zawodową rozpoczęła jako artystka-rezydentka w Südthüringischer Staatstheater w Meiningen, gdzie zagrała wiele głównych ról. Następnie była artystką-rezydentką w Operze Frankfurckiej.

Od tamtej pory Elīna Garanča występowała z najlepszymi zespołami operowymi i orkiestrami symfonicznymi na świecie, zyskując renomę jednej z największych gwiazd świata muzyki. Zdobyła uznanie publiczności i krytyków, którzy docenili jej piękny głos, muzyczny talent i inteligencję oraz przekonywujące kreacje na scenie.

We wrześniu 2005 roku zaczęła nagrywać na wyłączność dla wytwórni Deutsche Grammophon (DG). Jej pierwsze solowe nagranie, „Aria Cantilena”, zostało wydane w marcu 2007 roku i spotkało się z wielkim uznaniem zarówno wśród publiczności, jak i krytyków. Za dwa albumy otrzymała nagrody ECHO Klassik: w 2012 roku za „Romantique” i w 2015 za „Meditation”. Jej najnowszą płytę, „Revive” z 2016 roku, zgodnie pochwalili krytycy: „porywająca płyta, wspaniała i niezwykle bogata” (The Telegraph).

W sezonie 2017/18 Elīna Garanča zadebiutuje w wyczekiwanych rolach: Księżniczki Eboli w Paryskiej Operze Narodowej (w rozpoczynającej sezon operze „Don Carlos”) oraz Dalili w Wiedeńskiej Operze Państwowej (w nowej produkcji „Samsona i Dalili”). Powróci też do Opery Królewskiej w Covent Garden w „Rycerskości wieśniaczej” i do Bawarskiej Opery Państwowej w „Carmen”. Jeśli chodzi o działalność koncertową, ma w planach zaśpiewać utwory Ravela i Berga z orkiestrą Filharmoników Berlińskich pod batutą Sir Simona Rattle’a, a także „Requiem” Verdiego we współpracy z Bayersiche Rundfunk i Ricardo Mutim, pieśni Mahlera z orkiestrą Filharmoników Wiedeńskich oraz z Christianem Thielemannem w Dreźnie i Salzburgu. Wystąpi też na wielu festiwalach, galach i recitalach w Europie i poza nią.

Najważniejsze spośród jej ostatnich osiągnięć to role w uznanej przez krytyków nowej inscenizacji „Faworyty” w Bawarskiej Operze Państwowej (dostępnej na wydanej przez DG płycie DVD) oraz nowej produkcji „Kawalera srebrnej róży” w Metropolitan Opera – transmitowanej w kinach na całym świecie. Garanča jest laureatką wielu nagród; zdobyła m.in. tytuł wokalistki roku 2010 magazynu „Musical America”, a w 2007 tytuł wokalistki roku na targach MIDEM oraz nagrodę ECHO Klassik dla śpiewaczki operowej roku. Uczestniczyła też w licznych koncertach galowych i recitalach na całym świecie, w tym w „Requiem” Verdiego w Teatro alla Scala, u boku Daniela Barenboima, Anji Harteros, Jonasa Kaufmanna i René Pape’a (koncert ten również ukazał się na płytach CD i DVD wydanych przez Decca). Współpracuje z Carnegie Hall w Nowym Jorku i Wigmore Hall w Londonie, gdzie regularnie występuje z recitalami.

W maju 2013 roku otrzymała tytuł Kammersängerin, przyznawany przez Wiedeńską Operę Państwową. Jako jedna z najmłodszych osób odznaczonych tytułem, Garanča została doceniona za swoje oddanie operze, gdzie dała ponad sto czterdzieści występów, wcielając się w osiemnaście różnych ról od momentu debiutu w 2003 roku: począwszy od niewielkiej roli Loli, na wielkiej Carmen, Sesto, Joannie Seymour, Charlotte i Oktawianie kończąc.

Szczegóły