Owain Park

Owain Park dyrygent i kompozytor tworzący w Wielkiej Brytanii. Jego dzieła, publikowane przez Novello, wykonują na całym świecie zespoły takie jak Tallis Scholars, Aurora Ensemble i Norwegian Soloists’ Choir. Kompozytor jest członkiem Royal College of Organists (FRCO), oraz laureatem nagrody Dixon Prize za improwizację. Obecnie śpiewa w chórze Trinity College Cambridge jako student studiów podyplomowych na kierunku kompozycja, jest też Starszym Stypendystą Organowym w Wells Cathedral i w Trinity College Cambridge.

Owain rozpoczął swą podróż muzyczną od fortepianu, następnie został chórzystą w St Mary Redcliffe Church w Bristolu, po czym zaczął śpiewać w National Youth Choir of Great Britain. Był zastępcą dyrygenta chóru RSCM Millennium Youth Choir w latach 2012-2014, współpracując ściśle z Davidem Ogdenem i Danielem Moultem przy koncertach wykonywanych w katedrze, w trasach koncertowych, jak i przy nagraniach.

W 2014 r. Owain założył The Gesualdo Six, sekstet wokalny specjalizujący się w wykonaniach renesansowych polifonii. Zespół koncertuje w Wielkiej Brytanii i za granicą, prezentując zróżnicowany repertuar od Ockeghema począwszy, poprzez Lassusa i Tavernera po Ligetiego, Marsha i Harvey’a. W latach 2015-16 wokaliści z Gesualdo Six zyskali sobie miano St John’s Smith Square Young Artists. Latem 2016 r. Owain został mianowany nowym dyrygentem Cambridge Chorale.

Kompozycje Owaina zdobywały pierwsze nagrody na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach, w tym także organizowanych przez National Centre for Early Music (NCEM), Reverie, Phoenix Singers’, Bournemouth Symphony Chorus, Jackdaws Music Trust, i A Carol for Christmas (wraz z King’s Singers i Classic FM). Owain zdobywał także nagrody w konkursach takich jak BBC Young Composer of the Year, King James Bible Awards, HMC Young Composers’ Competition, St George’s Bristol Carol Competition, i w konkursie pisania kolęd „Sing a New Song”.

Nagrań jego dzieł podejmują się wykonawcy tacy jak Tenebrae (Nigel Short), ORA (Suzi Digby), Choir of Wells Cathedral (Matthew Owens) i Choir of Trinity College Cambridge (Stephen Layton). Jego opera kameralna The Snow Child wykonywana była na festiwalu Edinburgh Fringe Festival latem 2016 r. Kompozycje Owaina nadawano także w programie 3 i 4 radia BBC, Classic FM, jak również w radiostacjach australijskich, amerykańskich, norweskich, niemieckich, duńskich i szwedzkich.

Profile details