Robert Hollingworth

Robert Hollingworth

Robert Hollingworth. Photo: Eric Richmond

Robert Hollingworth przez większość życia szukał metod na to, by zarażać innych swym zamiłowaniem do muzyki renesansu i XX/XXI wieku, często tworząc przy tym przełomowe projekty prezentujące muzykę w sposób innowacyjny. W 1986 r. założył zespół solowy I Fagiolini, z którym realizuje swoje sztandarowe projekty takie jak Simunye, The Full Monteverdi, Tallis in Wonderland, i How Like An Angel (wraz a australijską współczesną grupą cyrkową C!RCA), oraz Betrayal: a polyphonic crime drama (utwór napisany dla wokalistów i tancerzy w oparciu o muzykę Gesualdo), którego premiera odbyła się w londyńskim centrum sztuki Barbican w maju 2015 r.

Robert Hollingworth dyrygował w orkiestrze barokowej English Concert (Purcell), w orkiestrze instrumentów dawnych Academy of Ancient Music (Bach), występował wraz z chórem kameralnym Accentus (Francja), Norddeutscher Rundfunk Chor, Nederlands Kamerkoor, Narodowe Forum Muzyki, Wrocław (Acis & Galatea), Symphonieorchester Wuppertal (Judas Maccabeus); dyrygował też w wykonaniu opery L’Orfeo [Orfeusz] Monteverdiego w Wenecji. W 2016 r. Hollingworth prowadził duński narodowy zespół wokalny Danish National Vocal Ensemble w realizacji projektu według nowej koncepcji, Angels and Demons  [Anioły i demony], a w 2018 r. debiutuje z RIAS Kammerkoor.

W 2011 r. wydawnictwo płytowe Decca wydało jego światową premierę nagrania Mszy 40-głosowej Striggio z udziałem najlepszych brytyjskich wykonawców. Nagranie utrzymywało się na szczycie listy przebojów muzyki klasycznej przez niemal cztery miesiące i zdobyło nagrodę 2011 Gramophone Early Music Award oraz Diapason d’or de l’année. W czerwcu 2012 r. nakładem Decca ukazały się „Nieszpory włoskie Anno Domini 1612” [1612 Italian Vespers], które uznano za płytę miesiąca w ramach Gramophone CD of the Month, i które wykonywano na żywo na koncertach 2012 BBC Proms w Royal Albert Hall. Robert jest autorem aranżacji muzycznych albumu Shakespeare: The Sonnets [Sonety] i wielokroć brał udział w dyskusjach prowadzonych w BBC TV i w radiu na temat tego albumu. W kwietniu 2016 r. nakładem wydawnictwa Decca ukazał się album Amuse-Bouche (French Choral Delicacies), który stał się płytą miesiąca magazynu Gramophone i znalazł się wśród kandydatów do nagrody 2016 Gramophone Classical Music Award. Album zawiera światową premierę wykonania i film Jeana Françaix prezenyujący 12-głosową Ode à la gastronomie, które określono jako „niezwykle świeże i zaskakujące; odrobinę sexy, odrobinę frywolne i absolutnie, bezwzględnie pierwszorzędne” (Gramophone). Wydanie albumowe z 2017 r. zawiera muzykę kameralną Peersona: Grave Chamber Music, oraz nieszpory Fretworka i Monteverdiego: The Other Vespers, nagrane we współpracy z projektem upamiętniającym 450. rocznicę urodzin Monteverdiego i prezentowane w trasie koncertowej „Living Monteverdi” 2017.

Robert Hollingworth napisał muzykę do wielu filmów; pisze i wykonuje dla programu 3 radia BBC (CD Review, The Early Music Show, The Choir and Discovering Music). W 2012 r. prowadził mistrzowskie warsztaty dyrygentury i wykłady na konferencji American Choral Directors’ Association, był także Gościem Specjalnym – Dyrygentem i Wykładowcą na 30. corocznej konwencji Association of British Choral Directors w 2015 r. Od czterech lat University of York (gdzie Robert Hollingworth jest docentem) prowadzi studia magisterskie w zakresie śpiewu w zespołach solowych.

Profile details